Blog

Blog

Vrcholový sport a měření úspěšnosti pomocí eye trackingu

02. 12. 2019
David Kostelecký, český sportovní střelec a olympijský vítěz ve střelbě na trap. Povídali jsme si o tom, co...

David Kostelecký, český sportovní střelec a olympijský vítěz ve střelbě na trap. Povídali jsme si o tom, co to znamená být vrcholovým sportovcem a zkoušeli změřit pomocí eye tracking brýlí, v čem vlastně tkví úspěšnost jeho střelby na létající holuby na střelnici u Brna. David už nějakou dobu spolupracuje s neurovizuálním trenérem. Velmi dávno si už totiž uvědomil, že pokud chce být nejlepší, standartní metody tréninku mu stačit nebudou. Přece musí jít o víc než jen správný postoj, zamířit a vystřelit na správném místě ve správný čas.

Možná se ptáte, co odděluje dva skvělé sportovce, kteří mají talent, tvrdě trénují a jsou na vrcholu. Jeden z nich jde pod povrch věcí a trpělivě pracuje na svém vnitřním psychickém naladění a svých reakcích na podněty z okolí. Mentální koučové učí vrcholové sportovce, jak zvládnout situace a zůstat vyrovnanými i při vyhrocených momentech, což umožňuje podávat stabilně velmi dobré výsledky.  Jenže nejde jen o mysl, ale jde i o to, čemu a za jakých okolností dáváme svou pozornost. Jelikož naše pozornost vede náš pohyb a v souladu s dechem a emocemi i naši psychiku.

V tom Davidovi pomáhá David Pospíchal, neurovizuální trenér. Jak je možné, že David udělá při střelbě na letícího holuba pouze jednu fixaci (zastavení oka), a vypálí přesně v ten správný čas téměř vždy? Zkuste to samé chtít po jiném střelcovi a s vysokou pravděpodobností zaznamenáte fixací více a nižší úspěšnost zásahu.  To nejdůležitější se děje ve fázi přípravy na střelbu. Zajímavé také je, jak jsou Davidovy oči vytrénovány, aby využívaly co nejvíce periferního vidění, což umožňuje mnohem efektnější pohyb očí a tedy i koordinaci.

Už i v akademické sféře na Lesnické a dřevařské fakultě ČZU se rozhodli investovat do vybudování eye tracking zázemí, aby mohli učit budoucí myslivce efektivní střelbě na pohyblivý cíl ve střeleckém simulátoru. Chtějí toho docílit tím, že budou zvědomovat studentům, jak funguje jejich vizuální strategie v porovnání se zkušeným střelcem.

Teprve když zjistíme, co se děje na podvědomé úrovni, pak jsme schopni na tom vědomě pracovat a talent druhých doslova „okoukat“ a aplikovat do svého tréninku.

Abychom nemluvili jen o střelbě, stejná metoda nácviku vizuální strategie se dá využít i v oblastech jako je:

hokej, tenis, fotbal, stolní tenis, šerm, drezura koní, závody v běhu na trati, baseball, závody na horských, kolech, golf, lyžování, lukostřelba, motorové sporty, surfing...

Více o eye trackingu se také dozvíte v záznamu z proběhlé konference o eye trackingu v akademickém výzkumu nebo v naší LinkedIn skupině, která je pro každého, kdo se zajímá o výzkumy zaměřené na fyziologické reakce těla s využitím eye tracking technologie.

Autor: UX Focus

Zjistěte více

Napište nám

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací V pořádku