Blog

Blog

Jak si pohlídat UX práci agentury, která vytváří váš web

14. 10. 2016
Proč je dobré pamatovat při vývoji webové stránky agenturou na doložku o ověření třetí nezávislou stranou a zanést ji i do smlouvy?

 

Proč je dobré pamatovat při vývoji webové stránky agenturou na doložku o ověření třetí nezávislou stranou a zanést ji i do smlouvy?

Odpověď na tuto otázku moc dobře znají firmy, které se nezajímaly o vývoj svého webu do té doby, než zjistily po několika měsících od spuštění, že výsledky práce agentury nejsou vidět v tvrdých číslech a help-linka nestíhá pod náporem nesčetných technických dotazů, které plynou z nového webu.

Důvodů může být několik. Pro zákazníka nemusí být srozumitelný obsah webu či jeho struktura a může se stát, že na web přichází nerelevantní návštěvy. Většině potíží můžete předejít testováním UX (neboli uživatelského prožitku) vyvíjeného webu, co nejdříve ve fázi vývoje a především na cílové skupině uživatelů webu.

Není totiž test jako test. Nikdo jiný vám neposkytne zpětnou vazbu na produkt lépe než jeho samotný uživatel, což rozhodně není pracovník agentury, který produkt vyvíjí, ba naopak. Tito lidé i přes to, že jsou profesionály ve svém oboru, nemohou nestranně ohodnotit svůj vyvíjený produkt, v praxi se tomu říká profesní slepota.

Pokud chcete dobrý web, testujte na cílové skupině a pokud chcete skvělý web, zapojte do testování oční kameru, která kromě výkonnostních metrik webu (viditelné problémy uživatelů, časová náročnost akcí) ověří i business metriky webu (např. vliv designu na zákazníka, atraktivitu, zájem o obsah na webu).

Eye tracking v UX testu umožňuje odhalit i samotným pozorováním neviditelné problémy a větší množství viditelných, navíc s využitím menších testovacích vzorků. V konečném důsledku jde o časovou úsporu. Nakonec nezapomeňte pozvat své kolegy, kteří jsou do vývoje webu zainteresováni, na přímý přenos z uživatelského testování, jelikož takto již nezapomenou na to, jak je pro zákazníky důležitý uživatelský komfort.

Vy jako klient budete mít pojistku, že investované peníze do vývoje jsou čerpány co nejefektivněji a agentura bude mít možnost vyvíjený produkt opravdu přizpůsobit potřebám a očekáváním budoucích či stávajících uživatelů, což je přece i jeden z důvodů, proč jste si agenturu najmuli.

Autor: Miroslav Suchý, UX Focus

Zdroj: http://marketingsales.tyden.cz

Zjistěte více

Napište nám

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací V pořádku